Badanie rezonansem magnetycznym

Badanie poprzez rezonans magnetyczny jest nowoczesną metodą diagnostyczną, która umożliwia profesjonalną ocenę anatomiczną i funkcjonalną narządów i tkanek. Jest to zabieg niezwykle dokładny, bezinwazyjny i bezpieczny. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale skupia się na naturalnych właściwościach ludzkiego ciała. Dzięki temu obraz z rezonansu magnetycznego pokazuje różnice między tkankami a narządami i umożliwia przekrój na dowolnej płaszczyźnie. Właściwa diagnostyka pozwala zdiagnozować chorobę w bardzo wczesnym stadium i daje możliwość wczesnego wykrycia zmian i wprowadzenia leczenia.

Wskazania

Rezonans magnetyczny wykorzystuje się w diagnostyce chorób układu nerwowego, stawów, kręgosłupa, miednicy, prostaty, sutków jak i również w diagnostyce chorób serca i naczyniowych. Wybór tej metody jest odpowiedni w przypadku, gdy metoda radiologiczna okaże się być niewystarczająca i potrzebne są badania uzupełniające.

Przeciwskazania

Jednym z głównych przeciwskazań do badania jest posiadanie wszczepionego rozrusznika serca. Oddziaływanie fal magnetycznych może skutecznie zakłócić jego działanie, a co się z tym wiąże, stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Kolejnym przeciwskazaniem jest posiadanie metalowych części w ciele.

Przebieg badania

Pacjent znajduje się w pozycji leżącej na specjalnym stole i zostaje umiejscowiony w centrum skanera. Podczas badania należy leżeć spokojnie i nie wykonywać żadnych ruchów, tylko podczas niektórych badań wymagane est wstrzymanie oddechu. Badanie rezonansem magnetycznym trwa od 15 min. do 90 min. w zależności od badanej części ciała.